Column van Wim Boonstra [Rabobank] Onzekerheden nemen toe
De afgelopen maanden zijn gekenmerkt door groeiende onzekerheden omtrent het economisch herstel. De voorbeelden zijn legio. In China, dat zich tot dusver ontpopte tot een belangrijke motor achter het groeiherstel, lijkt een groeivertraging op handen. In de VS vallen de ontwikkelingen tegen, met name de consument wil het geld maar niet echt laten rollen. Datzelfde geldt voor de landen in de EMU. Die groeit momenteel, vooral door de kracht van de Duitse economie, harder dan de VS. Maar die groei is vooral uitvoergedreven en lijkt, gezien de inmiddels alom verwachte vertraging in de wereldhandel, niet houdbaar. En Japan kon het krachtige groeiherstel uit het eerste kwartaal niet vasthouden.
Problemen wereldeconomie nog niet opgelost
De groeivertraging die zich aandient is natuurlijk jammer, maar is niet verrassend. Wat mij persoonlijk wel verrast, is het gegeven dat beleidsmakers maar niet willen inzien dat de onderliggende problemen van de wereldeconomie nog lang niet zijn opgelost. Sterker nog, men denkt vaak de verkeerde kant op. Zo wil Japan een zwakkere yen hebben om de uitvoer te stimuleren, ook al heeft het land één van de grootste handelsoverschotten ter wereld. Het land zou juist eindelijk eens werk moeten maken van het bevorderen van de binnenlandse dynamiek.
China wil de renminbi maar niet laten oplopen. Kortzichtig beleid, dat tot oplopende spanningen zal leiden. Ook andere overschotlanden, zoals Nederland en Duitsland, slagen er niet in om de consument tot meer uitgaven te verleiden. De VS, ’s werelds grootste tekort- en schuldenland, zou juist meer moeten uitvoeren. Maar dat lukt bij de huidige wisselkoersverhoudingen dus al helemaal niet. Sterker nog, sinds begin 2009 loopt het Amerikaanse tekort alweer gestaag op.
Meer teleurstellingen volgen
Koppel deze informatie en het harde feit dat in de meeste landen de overheidsfinanciën uit het lood liggen, waardoor overal in meer of mindere mate gaat worden bezuinigd, en het moge duidelijk zijn dat de wereldeconomie zich momenteel ver van een houdbaar groeipad bevindt. Er zullen de komende tijd meer teleurstellingen aankomen. U bent gewaarschuwd |